Dev derbide Volkan Bayarslan’ın kırmızı kart kararı doğru mu? Eski hakemler açıkladı!

Trendyol Süper Lig’in 34’üncü haftasında Fenerbahçe, Beşiktaş’ı konuk etti. Zorlu karşılaşma Ülker Stadyumu’nda oynandı. Heyecan dolu mücadelede Volkan Bayarslan düdük çaldı. Volkan Bayarslan’ın yardımcılıklarını Serkan Ok ile Serkan Olguncan üstlendi. VAR’da Pol Van Bankel, AVAR’da ise Arda Kardeşler görev aldı.

Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinin tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında değerlendirdi. TV8.5 ekranlarında Fırat Aydınus çarpıcı yorumlarda bulundu.

İşte Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinin tartışmalı kararları hakkında yapılan yorumlar…

“Al Musrati’ye gösterilen kırmızı kartta karar doğru mu?”

Fırat Aydınus: Volkan Bayarslan pozisyonu görüyor mu? Tam düdüğü çalacak, ‘Ben bu pozisyonu gördüm’ demek. Avantaja bakıyor, oynatıyor. Bu pozisyonu net gördü. Bu pozisyon sahada, VAR’a bırakılmadan hakemin çözmesi gereken bir pozisyon. Net yandan giriyor ve bileğe geliyor. Eğer sen topa bakarsan, futbolcunun tabanıyla geldiğini… Bunu görüyorsun, bunları resim olarak çekeceksin. Bu pozisyonu avantaja bırakmadan sen kararı vereceksin. Bu gibi pozisyonlarda yabancı hakemler devreye girince ‘bravo’ deniyor. Sahadaki hakemin vermesi gereken kararı vermeyince Hollandalı, ‘Uçan Hollandalı’ oluyor. Volkan Bayarslan her şeyi net görüyor. ‘Sarıyı ben vereyim, nasıl olsa VAR var’ diyor. VAR olmasaydı kırmızı kart verirdi. Bu düşünce çok tehlikeli düşünce. Bu maçta VAR hakemi olmasa şu pozisyona direkt kırmızı verirdi. Vermeme nedeni hakemlerimizin genel kangreni. VAR’ın olduğunu bilmesi özgüven eksikliği yaratıyor. Hollandalı da çok akıllı, tek açıdan gösterdi. Diğer açılar biraz muamma. O basıncı yaparken topuk yere doğru değiyor. Öteki açıları gösterse Volkan Bayarslan’ın kafası karışırdı. Fred’in şansı ayak kayıyor. Kaymasa sabit kalsa, Allah korusun bilek giderdi.

“Beşiktaş’ın penaltı beklediği pozisyonda devam kararı doğru mu?”

Fırat Aydınus: Yardımcı hakem bayrak kaldırıyor mu? Kaldırmadıysa sıkıntı. Oyunu durdurma şeklini sıkıntı, yardımcı hakem bayrağını kaldırıyor galiba. Pozisyon faul gibi gözükmüyor. Eğer pozisyonda elle oynamada ofsayt olmasaydı net bir penaltı. Ofsayttaki futbolcu Necip, rakibiyle top için mücadeleye giriyor. Pozisyonun ofsayt olması ve ofsayt kararıyla başlaması doğru. Fenerbahçeli futbolcular ne karar verdiğini anlamadı. Onlar da çünkü penaltı olduğunu biliyor. ‘Pozisyon ofsayt arkadaşlar, eğer değilse beni çağırırlar değerlendiririz’ diye konuş. Gördüğünü zannetmiyorum. Volkan Bayarslan’ın gördüğü şeyleri değerlendirememesinde sıkıntı vardı. Kırmızı kart pozisyonunu VAR’a bırakması. Konsantrasyonu kaybetti, mental anlamda geriye gitti maçın sonuna kadar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir